tatry
Jesteś tutaj: tatromania.pl » przyroda Tatr

Flora i Fauna Tatr

Przyroda Tatr - Szarotka alpejska Przyroda Tatr stanowi wyjątkowe i rzadko spotykane w górskich krajobrazach gatunki roślinności. Część z nich objęta jest ochroną, dotyczy ona także niektórych gatunków zwierząt np. świstaków zamieszkujących tatrzańskie rejony. Duży wpływ na występowanie specyficznych dla obszaru Tatr gatunków roślin (przyrodnicy naliczyli ich około 2000) i zwierząt mają czynniki klimatyczne, warunki geologiczne oraz wysokość na jakiej się znajdują. Dominuje tzw. piętrowy układ roślinności ze względu na spore różnice wysokości bezwzględnej.

Na obszarze Tatr występują liczne endemity - charakterystyczne gatunki roślin m.in. kostrzewa, przymiotnio węgierskie, przywrotnik), a także gatunki zwierząt takie jak m.in. polnik tatrzański, bytujących wyłącznie na tym obszarze i nigdzie indziej naturalnie nie występujące.

Przyroda Tatr - Kozica Zwierzęta Tatr, takie jak: jelenie, sarny, dziki, a także należące do drapieżników: rysie, wilki stanowią najliczniejszą grupę gatunków zamieszkującą tatrzańskie lasy. Coraz rzadziej niestety można spotkać i dostrzec charakterystyczne dla obszaru wysokogórskiego kozice, które na stałe wpisały się w tatrzański krajobraz.

Flora i fauna Tatr jest na tyle zróżnicowana, że zachwyca swoją niezwykłością na całym górskim obszarze, co można doskonale obserwować w trakcie pokonywania szlaków prowadzących na tatrzańskie szczyty.

Copyright © 2009 moniatek. Wszystkie prawa zastrzeżone.