tatry
Jesteś tutaj: tatromania.pl » Tatry

Tatry

Tatry zachwycają wspaniałymi widokami i przyciągają spragnionych górskich wędrówek. Góry Tatry stanowią najwyższe pasmo w łańcuchu Karpat i liczą 785 km2, z czego Tatry Polskie obejmują obszar 175 km2. Dzielą się na:

  • Tatry Zachodnie (z najwyższym szczytem jakim jest Bystra mierząca 2248 m n.p.m.),
  • Tatry Wschodnie obejmujące Tatry Wysokie oraz Tatry Bielskie, nad którymi na wysokości 2152 m n.p.m. wznosi się Hawrań.

Tym, co sprawia, że co roku w Tatry przyjeżdża mnóstwo turystów jest pasja zdobywania szczytów, z których rozpościerają się wyjątkowe krajobrazy. Do najpopularniejszych należą: Giewont, Kasprowy Wierch, Gubałówka, Świnica. Prawdziwi pasjonaci górskich wypraw wybierają szczyty, które stawiają przed nimi wyzwania w pokonywaniu własnych słabości. Wsparci wcześniejszymi solidnymi przygotowaniami pod względem kondycyjnym i sprzętowym wyruszają m.in. w kierunku Orlej Perci bądź podejmują się zdobycia najwyższego szczytu polskich gór, jakimi są Rysy wznoszące się na wysokości 2503 m n.p.m. Zachwycają swoim pięknem wytrwałych fascynatów zdobywających górskie szczyty.

Swój niepowtarzalny charakter Tatry zawdzięczają specyficznemu klimatowi i wysokogórskiej roślinności, która zachwyca rozmaitymi gatunkami. Zresztą nieraz zdarza się w Tatrach zaobserwować wyjątkowe zjawiska atmosferyczne, a na szlakach dostrzec zwierzęta i ptaki kojarzone z tym terenem (kozice, świstaki, rysie, jastrzębie, orły). Dlatego też niezwykle ważne jest zachowanie należytej ostrożności, żeby nie spłoszyć dzikiej zwierzyny i nie dreptać po gatunkach będących pod ochroną. To samo zresztą dotyczy roślin.

Tatry Polskie objęte są obszarem Tatrzańskiego Parku Narodowego, co zobowiązuje turystów do przestrzegania przepisów obowiązujących na tym terenie.
Warunki pogodowe w Tatrach bardzo często ulegają zmianom, a temperatury sporym wahaniom w porównaniu z innymi częściami kraju. Nie należy przy tym zapominać o prawidłowym wyposażeniu i ubraniu, co jest podstawowym wymogiem kiedy wyruszamy w góry Tatry, szczególnie w ich wyższe partie. Tatry są wyjątkowymi górami, które odwiedza się z prawdziwą przyjemnością, a wracając tęskni za pięknem widoków i emocji przeżywanych w trakcie przemierzania szlaków.

Copyright © 2009 moniatek. Wszystkie prawa zastrzeżone.