tatry
Jesteś tutaj: tatromania.pl » szczyty Tatr » Świnica

Świnica

Zdobywanie tatrzańskich szczytów jest dla wielu fascynatów górskiej turystyki prawdziwą pasją. Wybierają oni w zależności od umiejętności i własnych możliwości szlaki w różnych częściach Tatr. W rejonie Tatr Wysokich na szczególną uwagę zasługuje Świnica. Prowadzą na nią szlaki turystyczne z Zawratu i Świnickiej Przełęczy.

Świnica Góra ta, mająca dwa wierzchołki różniące się od siebie 10 m wysokością (południowo- wschodni wynosi odpowiednio 2301 m n.p.m., natomiast północno-zachodni 2291 m n.p.m.) co roku zdobywana jest przez miłośników górskich wędrówek. Wierzchołki te oddzielone są od siebie Świnicką Szczerbiną Niżnią. Sam szczyt usytuowany jest nad trzema dolinami: Gąsienicową, Pięciu Stawów oraz Cichą.

Widoczna już ze szczytu Kasprowego Wierchu - Świnica jest punktem wielu górskich wypraw. Szlak określany jest jako ten o średniej trudności do pokonania, dlatego też do wejścia należy się odpowiednio przygotować. Choćby z tego względu, że w trakcie niepogody bywa niebezpiecznie, ponieważ teren w wyższych partiach góry jest stromy i wejście zabezpieczane jest łańcuchami. Samo podejście obfituje w wiele niezwykłych wrażeń i widoków rozpościerających się w trakcie zdobywania szczytu.
Panorama ze szczytu Świnicy obejmuje najpiękniejsze szczyty tatrzańskie co wynagradza trud wspinaczki.

Copyright © 2009 moniatek. Wszystkie prawa zastrzeżone.