tatry

Schronisko Morskie Oko

Nad Morskim Okiem, w Dolinie Rybiego Potoku znajduje się jedno z najczęściej odwiedzanych przez turystów, będących w tej okolicy - Schronisko PTTK, położone na wysokości 1410 m n.p.m.

Jego historia sprowadza się do roku 1836 roku, kiedy to pojawiły się pierwsze wzmianki o istniejącym w tym miejscu schronie. A jego pierwotna wersja sięga roku 1836 na który datuje się jego pierwszą budowę. Obiekt ten dosięgły płomienie ognia (rok 1865), a schronisko na nowo wybudowano. W trakcie renowacji (lata 1890-1891) została utworzona także powozownia, która w późniejszym czasie przejęła rolę schroniska, kiedy to pożar (1898 rok) ponownie strawił budynek.

"Stare Schronisko" (jak przyjęło się powszechnie używać) należy do najstarszych w Tatrach. "Nowe Schronisko" mające swoją długą tradycję i charakterystyczny wygląd zostało wybudowane na północnej morenie, w 1908 roku przez Towarzystwo Tatrzańskie.

Od 1976 roku Schronisko nad Morskim Okiem zostało wpisane jako obiekt zabytkowy. Standard budynku był wielokrotnie podnoszony poprzez przeprowadzanie licznych remontów (kapitalny został przeprowadzony w latach 1988-1992), mających podnieść jego komfort i funkcjonalność.

Położone w wyjątkowo malowniczym miejscu Schronisko nad Morskim Okiem stanowi także bazę wypadową dla turystów wybierających się na wędrówkę w dalsze części Tatr (na Rysy, Mięguszowiecką Przełęcz czy do Doliny Pięciu Stawów). W sezonie letnim odwiedzane jest przez tłumy turystów docierających nad Morskie Oko.

Copyright © 2009 moniatek. Wszystkie prawa zastrzeżone.