tatry

Schronisko na Hali Gąsienicowej

Na Hali Gąsienicowej, na wysokości 1500 m n.p.m. znajduje się jedno z najpopularniejszych i chętnie odwiedzanych przez turystów wędrujących w tym rejonie - schronisko PTTK, potocznie zwane "Murowańcem".

Obiekt ten był budowany w latach 1921-1925 z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego według projektu Zdzisława Kalinowskiego i Karola Sicińskiego. W roku 1964 schronisko spłonęło i zostało na nowo odbudowane. W trakcie swojego istnienia schronisko przechodziło kilka modernizacji mających usprawnić jego funkcjonalność i zapewnić większy komfort turystom.

Obecnie znajduje się 120 miejsc noclegowych i wszystko to, co jest potrzebne do chwili wytchnienia po wędrówkach (bufet, jadłodajnia, prysznice). Nazwa wywodzi się od charakterystycznych dla tego budynków murów. Dojść do niego można z Kuźnic przez Boczań, przez Dolinę Jaworzynki, z Brzezin lub Kasprowego Wierchu.

Wytrawni pasjonaci górskich wspinaczek od schroniska "Murowaniec" mogą rozpocząć pokonywanie trasy prowadzącej w kierunku Orlej Perci. Od strony schroniska prowadzą także liczne szlaki, m. in. do Czarnego Stawu Gąsienicowego, Czerwonego Stawu, Wolczarysk, Psiej Trawki. Znajdujący się w okolicy "Murowańca" węzeł szlakowy stanowi miejsce wypadowe na Kozią Przełęcz, Kasprowy Wierch, Świnicę, Kościelec, Zawrat czy Kozi Wierch. Tereny Doliny Gąsienicowej należą do wyjątkowo bogatych pod względem krajobrazów i przyrody tatrzańskiej, o czym może przekonać się każdy wybierający się w jej rejony.

Copyright © 2009 moniatek. Wszystkie prawa zastrzeżone.