tatry
Jesteś tutaj: tatromania.pl » szczyty Tatr » Rysy

Rysy

Wznoszące się na wysokości 2499 m n. p. m. Rysy są najwyższym szczytem po polskiej stronie Tatr. Jego zdobycia podejmują się tylko doświadczeni i zaprawieni w górskich wyprawach miłośnicy ekstremalnych wrażeń. Nie każdy wie, że szczyt Rysów jest trójwierzchołkowy, który tworzą skały krystaliczne tzw. granitoidy. Dwa z wierzchołków, odpowiednio mierzące 2503 m n. p .m. oraz 2473 m n. p. m. znajdują się w części słowackiej Tatr.

Szlak na Rysy wychodzący od schroniska nad Morskim Okiem (w dalszej części ubezpieczony łańcuchami) należy do jednych z najczęściej pokonywanych przez wytrawnych turystów. W trakcie wędrówki na Rysy można zaobserwować licznie występujące na tym obszarze gatunki wysokogórskiej przyrody (m. in. dzwonek alpejski, żółty kozłowiec).

Rysy

Kiedy panują niesprzyjające warunki atmosferyczne, szczególnie w sezonie zimowym pokonywanie szlaku prowadzącego na Rysy jest mocno ryzykowne, choćby ze względu na niebezpieczeństwo wystąpienia lawin. Dlatego też koniecznym warunkiem jest odpowiednie przygotowanie zarówno pod względem turystycznym (ubranie, obuwie, ekwipunek, dodatkowy sprzęt) jak i kondycyjnym. Wycieczka szlakiem na najwyższy szczyt w polskich Tatrach jest szczególnie pasjonująca w pogodne dni, co niestety nie należy do częstych zjawisk.

To co, urzeka ze szczytu Rysów jest wyjątkowy krajobraz rozpościerający się na kilkadziesiąt innych wierzchołków Tatr Wysokich i Tatr Zachodnich. Od 2000 roku funkcjonuje przejście graniczne na stronę słowacką otwarte w sezonie letnim. Wyprawa na Rysy dostarcza wielu niesamowitych wrażeń o czym mogą potwierdzić wytrawni zdobywcy tatrzańskich szczytów.

Copyright © 2009 moniatek. Wszystkie prawa zastrzeżone.