tatry

Orla Perć

W Tatrach Wysokich pośród licznych urwisk, przepaści znajduje się jedna z najtrudniejszych a zarazem niebezpiecznych tras, prowadząca na Orlą Perć powstała z inicjatywy księdza Walentego Gadowskiego. Orla Perć jest ubezpieczona łańcuchami, klamrami, żelaznymi drabinkami co ma ułatwić jej pokonywanie. Zdecydowanie cała wyprawa w kierunku Orla Perć przeznaczona jest dla wytrawnych i mających mocną kondycję - górskich pasjonatów.

Na szlaku należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ panują spore trudności techniczne i trzeba być solidnie przygotowanym do zdobywania szczytu, zachowując przy tym rozwagę. W momencie załamania pogody, warunki zmieniają się wyjątkowo szybko. Niestety, ale w trakcie pokonywania trasy na Orlą Perć doszło do wielu wypadków śmiertelnych. Doprowadziło to do zorganizowania akcji mającej zwrócić uwagę na poprawę bezpieczeństwa i zastąpienie wysłużonych już ubezpieczeń łańcuchowych nowoczesnymi rozwiązaniami.

Dojścia najlepiej rozpocząć od strony schroniska na Hali Gąsienicowej lub od schroniska w Dolinie Pięciu Stawów. Od 2007 roku przez Tatrzański Park Narodowy, na szlaku został wprowadzony ruch jednokierunkowy w celu zwiększenia bezpieczeństwa na trasie (prowadzący na odcinku od Zawratu do Koziego Wierchu). Ze szczytu Orlej Perci rozpościera się niesamowity widok na panoramę Tatr.

Copyright © 2009 moniatek. Wszystkie prawa zastrzeżone.