tatry
Jesteś tutaj: tatromania.pl » stawy Tatr » Morskie Oko

Morskie Oko

Morskie Oko należy do stałych punktów wyprawy turystów odwiedzających Tatry i Zakopane. To najbardziej popularne jezioro co roku odwiedzane jest przez tysiące miłośników wyjątkowych krajobrazów. Położone jest na wysokości 1395 m n.p.m. i zajmuje obszar 34,93 ha przy głębokości sięgającej do 50,8 m. Choć nie dla wszystkich trasa prowadząca nad Morskie Oko to pełna wrażeń przygoda, pokonują ją siedząc na bryczce powożonej przez bacę. Jest to zresztą dodatkowa atrakcja, szczególnie dla najmłodszych, dla których piesza wędrówka może okazać się zbyt wyczerpująca.

Droga nad Morskie Oko nie wymaga specjalnych umiejętności, ale jest za to pasjonującą wyprawą, która kończy się dotarciem w wyjątkowe miejsce. W trakcie pokonywania trasy można zaobserwować piękno tatrzańskiej przyrody z widokami na najwyższe szczyty. Zapierającym widokiem jest wodospad nazywany Wodogrzmotami Mickiewicza, przed którym zatrzymuje się wielu turystów. Po drodze mijamy polanę Włosienica, na której można zaczerpnąć nieco oddechu i nabrać siły na pokonanie dalszej trasy. Z tego miejsca można podziwiać niezwykły widok na Mięguszowieckie Szczyty.

Panorama jaka ukazuje się po dotarciu nad Morskie Oko to widok, który na długo pozostaje w pamięci i napawa swoim krajobrazem. To właśnie z tego miejsca mamy możliwość zobaczenia Rysy i ściany wspomnianych już Mięguszowieckich Szczytów. Kiedy już dotrzemy do kulminacyjnego punktu wycieczki w centrum naszej uwagi z pewnością znajdzie się także należące do obiektów zabytkowych schronisko PTTK. Mające swoją kilkunastoletnią historię, przyjęło pod swój dach tysiące turystów. Dla niektórych jest to miejsce na którym kończą oni drogę nad Morskie Oko, inni kontynuują bądź dopiero rozpoczynają wyprawę w dalszą partię gór.

Należy pamiętać, że o ile w okresie wiosenno-letnim szlak prowadzący nad Morskie Oko nie sprawia większych trudności do pokonania, o tyle w zimie zagrożony jest zsuwającymi się lawinami. Tylko rozważne przygotowanie do wyprawy jest w stanie sprostać trudom pokonywanej trasy.

Copyright © 2009 moniatek. Wszystkie prawa zastrzeżone.