tatry
Jesteś tutaj: tatromania.pl » szczyty Tatr » Mnich

Mnich

Docierając w rejony Morskiego Oka nie sposób nie zauważyć szczytu znajdującego się w Dolinie Rybiego Potoku, przypominającego postać zakonnika siedzącego w kapturze. Ze szczytem Mnicha związanych jest wiele podań i legend opowiadanych przez górali i przewodników.

Wznoszący się na wysokości 2068 m n.p.m. Mnich jest turnią, mającą kształt iglicy skalnej do której prowadzi jedna z najtrudniejszych dróg wspinaczkowych przeznaczona dla prawdziwych pasjonatów tatrzańskiego taternictwa. Dla wielu wydaje się być niedostępny, jednak stał się symbolem tatrzańskiego przewodnictwa (sylwetka szczytu Mnicha widnieje na odznakach, co bardziej dociekliwi turyści powinni zauważyć wybierając się na wyprawę z przewodnikiem).

Pierwsze wejście na szczyt Mnicha przez Jana Gwalberta Pawlikowskiego oraz Macieja Sieczkę datowane jest na rok na rok 1879. W późniejszym czasie zostało wyodrębnionych kilka tras wspinaczkowych dla bardziej ekstremalnych wrażeń i emocji. Popularna stała się droga tzw. Wariant R na wschodniej ścianie. Poraz pierwszy pokonał ją w 1955 roku jeden z najbardziej znanych w tamtym okresie taternik Jan Długosz oraz Andrzej Pietscha. Chcąc poczuć klimat i trud górskiej wspinaczki ściany Mnicha z pewnością dostarczą niezapomnianych przeżyć, szczególnie kiedy panują sprzyjające warunki pogodowe.

Copyright © 2009 moniatek. Wszystkie prawa zastrzeżone.