tatry
Jesteś tutaj: tatromania.pl » szczyty Tatr » Giewont

Giewont


Giewont Przyjeżdżając do Zakopanego trudno wyobrazić sobie jego panoramę bez Giewontu. Liczący 1894 m. n. p .m. Giewont jest jednym z wielu szczytów zdobywanych nie tylko przez miłośników gór, ale i turystów pragnących poczuć smak przygody i niezwykłych widoków. Położony w obrębie Tatrzańskiego Parku Narodowego - Giewont co roku gości rzesze podążających za pięknem krajobrazu.

Będąc pierwszy raz Zakopane nie sposób nie zachwycić się Giewontem, przypominającym swoim kształtem sylwetkę śpiącego rycerza. Legenda ta jest dobrze znana mieszkańcom, a zarazem chętnie opowiadana przez tatrzańskich przewodników, dla których Tatry to pasja połączona z odkrywaniem, tego co wyjątkowego w górach i nieograniczoną wolnością. Należy zaznaczyć, że na Giewont prowadzą trzy popularne szlaki turystyczne, których stopień trudności jest do pokonania.

W związku z tym, że należy do najpopularniejszych szczytów w Tatrach droga na niego nie zawsze bywa samotną wędrówką. Trasa jest na tyle malownicza, że zachwyca bogactwem tatrzańskiej przyrody i wspaniałymi widokami. Na szczycie Giewontu został wzniesiony 15 metrowy żelazny Krzyż na upamiętnienie 1900 rocznicy urodzin Jezusa Chrystusa. Umieszczony w masywie 19 sierpnia 1901 stał się obiektem licznych pielgrzymek o charakterze religijnym. A od 2007 figuruje w rejestrze zabytków województwa małopolskiego.

Odwiedzając Zakopane nie można go opuścić nie zdobywając szczytu Giewontu. Jeśli tylko trafimy na sprzyjające warunki atmosferyczne wyprawa w tą część Tatr na długo pozwoli nacieszyć się górskim klimatem i zachować niepowtarzalne wrażenia.

Copyright © 2009 moniatek. Wszystkie prawa zastrzeżone.