tatry

Dolina Strążyska

Planując wycieczkę w Tatry można wybrać się do jednej z najpopularniejszych dolin ryglowych, jaką jest Dolina Strążyska. Należy do chętnie odwiedzanych, choćby przez fakt, że prowadzi przez nią główny szlak w kierunku Giewontu. Jej powierzchnia wynosi w granicach 4 km², przy długości mierzącej 3 km.

Przemierzając przez nią nie sposób nie zwrócić uwagi na otaczające dolinę lasy, nadające wyjątkowego uroku. W Dolinie Strążyskiej znajduje się wodospad Siklawica, który jest niezwykle często uwieczniany na fotografiach wykonywanych przez turystów. Kiedy dotrzemy w górną partię doliny, możemy nieco odetchnąć, podziwiając przy tym tatrzańską przyrodę na Polanie Strążyskiej, skąd rozpościerają się niezwykłe krajobrazy wraz ze ścianą Giewontu.

Na jej obszarze jest drewniana chatka pod szyldem "Herbaciarnia", w której można napić się wyjątkowo smacznej, góralskiej herbaty, po czym dalej udać się w drogę. Z tego miejsca też wychodzą liczne szlaki turystyczne. Dolina Strążyska zachwyca swoim pięknem, o czym można przekonać się, przemierzając jej ścieżki.

Copyright © 2009 moniatek. Wszystkie prawa zastrzeżone.
2009-05-28