tatry

Dolina Kościeliska

Dolina Kościeliska leżąca na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego wraz z jej licznymi, bocznymi odgałęzieniami (wąwozem Kraków, Doliną Miętusią, Doliną Tomanową oraz Doliną Pyszniańską) jest jednym z ciekawszych miejsc do odwiedzenia w rejonie Zakopanego.

W dolinie znajdują się także jaskinie - Mroźna, Smocza Jama, Jaskinia Mylna. Jest drugą co do wielkości doliną po polskiej stronie Tatr. Ma długość 9 km, a jej powierzchnia liczy 35 km². Nazwa wywodzi się prawdopodobnie od kościółka, który jako jedyny znajdował się w okolicy, w Starych Kościeliskach.

Daleka przeszłość Doliny Kościeliskiej związana jest przede wszystkim z przemysłem hutniczym (na jej obszarze wydobywana było srebro, miedź, antymon).

Dolina Kościeliska ma swoją historię, była niezwykle popularnym obszarem dla poszukiwaczy skarbów, natchnienia szukali tu wybitni twórcy ze zmysłem artystycznym (m. in. Kazimierz Tetmajer, Stefan Żeromski, Seweryn Goszczyński).

Ze względu na swoje walory krajobrazowe i specyficzne położenie, szczególnie w sezonie jest tłumnie odwiedzana przez turystów, których w wielu przypadkach nie zraża nawet niesprzyjająca aura. Dla spragnionych wrażeń z Doliny Kościeliskiej można udać się w dalszą górską wędrówkę, ponieważ prowadzą z niej liczne szlaki turystyczne w dalsze rejony Tatr.

Copyright © 2009 moniatek. Wszystkie prawa zastrzeżone.
2009-05-28