tatry

Dolina Chochołowska

Na obszarze Tatr Zachodnich leży największa (licząca 35 km²), a zarazem najdłuższa (mająca długość 10 km) dolina w polskich Tatrach – Dolina Chochołowska. Nazwa pochodzi od wsi Chochołów będącej w pobliżu kilkunastu kilometrów od doliny, gdzie na dużą skalę odbywał się wypas owiec.

Tworzą ją głównie skały krystaliczne (gnejsy i granity) oraz skały osadowe (łupki, wapienie kredowe). Do XIX wieku na terenie Doliny Chochołowskiej trwały także prace o charakterze górniczo-hutniczym (wydobywana była głównie ruda żelaza). Dolina Chochołowska ze względu na swoje walory krajobrazowe jest chętnie odwiedzana przez spore grupy turystów, zarówno w sezonie letnim jak i zimowym.

Znajdujące się na Polanie Chochołowskiej schronisko PTTK z klimatycznym góralskim wnętrzem stanowi także miejsce, z którego rozpoczynają się wędrówki w dalsze części Tatr. Przyroda na obszarze doliny obejmuje przede wszystkim lasy (świerkowe, dolnoreglowe z występującymi w nich bukami, jodłami, sosną zwyczajną). Charakterystycznymi widokami są liczne polany i hale z szałasami, szczególnie w okresie wiosennym efektywnie wyglądające kiedy zaczynają kwitnąć na nich fioletowe krokusy.

Copyright © 2009 moniatek. Wszystkie prawa zastrzeżone.