tatry

Czerwone Wierchy

W Tatrach Zachodnich wznoszą się cztery szczyty, tworzące masyw Czerwone Wierchy. Nazwa związana jest z barwą stoku, którą nadaje roślina sit skucina w porze jesiennej przebarwiająca się na czerwono.

Na wysokości 2005 m n. p. m. znajduje się Kopa Kondracka, Krzesanica na 2122 m n.p.m., Ciemniak oraz Małołączniak na 2096 m n.p.m. Cztery Wierchy mają bardzo zróżnicowaną budowę geologiczną, co przyczynia się na występowanie na tym obszarze rzadkich, a zarazem różnorodnych gatunków roślinności i zwierząt (zdarza się zobaczyć nawet kozice).

Szczyty w Tatrach - Czerwone Wierchy

W masywie znajduje się wiele jaskiń, które należą do największych w całych Tatrach (Jaskinia Marmurowa, Jaskinia Mała w Mułowej, Jaskinia Miętusia, Jaskinia Studnia). Ze szczytów rozpościerają się wyjątkowe krajobrazy, a trasy prowadzące na nie należą do najtrudniejszych. Jednak w trakcie panujących nie sprzyjających warunków pogodowych należy zachować szczególną ostrożność, żeby nie narażać się na ryzyko zabłądzenia na szlaku czy wypadku. Pokonując szlak w kierunku Czerwonych Wierchów, przemierzając przez piękno tatrzańskich lasów można poczuć wyjątkowość górskiego klimatu.

Copyright © 2009 moniatek. Wszystkie prawa zastrzeżone.